Sportkleding en activewear laten maken in Bangladesh
Bij activewear geven rekherstel, flatlocknaden en stof die dekkend blijft de doorslag. Wij maken die in onze eigen fabriek in Bangladesh, in polyester-elastaan en nylon-elastaan voor leggings, sportbeha’s, trainingsshirts en shorts; laat elke stof testen op dekking en op kleurechtheid bij transpiratie. Orders beginnen bij 500 stuks per model en kleur, en het exacte minimum wordt in uw offerte bevestigd.
Laatst bijgewerkt:
Het aanvraagformulier, de overige pagina’s en ons antwoord zijn in het Engels.
In het kort
Activewear staat of valt met rekherstel en vlakke, comfortabele naden. In onze eigen fabriek maken wij leggings, sportbeha’s, trainingsshirts, hardloopshorts en trainingskleding (track pieces), in breistoffen van polyester-elastaan en nylon-elastaan, gerecycled polyester en mesh, met flatlocknaden en verlijmde (bonded) details waar die helpen. Elk model wordt geoffreerd op basis van uw techpack; compressiestoffen en verlijmen maken de prijs hoger. CMB Sourcing Ltd. is fabrikant en inkoopkantoor (buying house): tricotkleding (zoals T-shirts, polo’s en hoodies) en petten maken wij in onze eigen fabriek, al het andere maakt een geauditeerde partnerfabriek, en wij sturen elke order aan. Onze orders beginnen bij 500 stuks per model en kleur; het exacte minimum voor sportkleding en activewear wordt in uw offerte bevestigd.
Nederlandse versie van onze Engelse pagina, met dezelfde gegevens en cijfers. Bij verschillen geldt de Engelse versie. Met behulp van AI uit het Engels vertaald en per onderdeel gecontroleerd tegen het origineel.
Minimale bestelling en uw offerte
- Minimale bestelling
- Vanaf 500 stuks per model en kleur; het exacte minimum wordt in uw offerte bevestigd
- Prijs
- Per model geoffreerd, op basis van uw techpack
- Leveringsconditie
- FOB, CIF of DDP, vermeld in uw offerte

Wij offreren sportkleding per model, op basis van uw techpack of een referentiekledingstuk, want stof, gewicht, decoratie, aantal en leveringsconditie bepalen de prijs. Decoratie, samples en tests staan als eigen regels in de offerte, en uw offerte vermeldt de leveringsconditie (FOB, CIF of DDP).
De ordercalculator rekent een prijs per stuk om naar een ordertotaal en laat zien hoe dat zich verdeelt over stof, fournituren en confectie. Zodra uw offerte de leveringsconditie vermeldt, rekent de landed-costcalculator die om naar een prijs geleverd in uw markt. Niets wat u in een van beide tools invult, wordt ergens naartoe gestuurd.
De leverdatum hangt af van de stof, de decoratie en het seizoen; daarom wordt die bij uw order schriftelijk bevestigd, en de betalingsvoorwaarden worden met uw offerte afgesproken. Zie hoe een order verloopt en onze gids over betalingsvoorwaarden in de kledingproductie.
Onze orders beginnen bij 500 stuks per model en kleur. Het exacte minimum voor sportkleding wordt schriftelijk met uw offerte bevestigd, omdat stof en decoratie het beïnvloeden: een eigen verfpartij vraagt meer stuks dan een voorraadkleur.
Start u een nieuw merk of een creatorlijn met minder stuks? Onze zusterfabriek neemt series onder ons minimum aan, om nieuwe bedrijven en creators te ondersteunen. Die orders worden door haar apart geoffreerd. Zo werken kleine orders.
Beschikbare modellen
- Leggings en bikeshorts
- Sportbeha’s
- Trainingsshirts en tanktops
- Hardloopshorts
- Trainingsjacks en -broeken
- Teamtenues en wedstrijdshirts
- Baselayers
- Yoga- en studiosets
Stoffen en gewichten
- Interlock van polyester-elastaan 180–280 g/m²
- Nylon-elastaan voor compressie
- Gerecycled polyester (GRS)
- Mesh en bird’s-eye jersey
- Geruwde binnenkant (brushed back) en peach-finish
- Vochtafvoerende en sneldrogende breistoffen
Decoratie en afwerking
- Flatlock- en coverstitchnaden
- Sublimatiedruk
- Heat transfers en reflecterende logo’s
- Verlijmde (bonded) zomen en lasergesneden randen
- Anti-geurafwerkingen
- Verborgen zakjes en sleutelzakjes in de tailleband
Sportkleding en activewear specificeren.
Met de details hieronder wordt een schets een kledingstuk dat aankomt zoals u verwachtte. Stuur wat u hebt; de ontbrekende punten vullen wij vóór de sampling samen met u aan.
Zet dit in uw techpack
- Stofsamenstelling met het elastaanpercentage, het gewicht in g/m², en de rek en het herstel die u in beide richtingen nodig hebt
- Vereiste performance-afwerkingen: vochtafvoer, anti-geur, uv-bescherming of een geruwde binnenkant
- Naadplan: flatlock, coverstitch of verlijmd, en welke naden niet mogen schuren
- Alle afmetingen per maat, inclusief ontspannen en uitgerekte maten voor tailleband en manchetten
- Constructie van de tailleband: breedte van het elastiek, of het ingesloten of zichtbaar is, en het detail van het trekkoord
- Kruisstuk, zakken en ondersteuning, inclusief een ingebouwde beha (bra shelf), cups of padzakjes waar van toepassing
- Artwork voor sublimatie of print als vectorbestanden, met de plaatsing over de naden als het ontwerp all-over is
Gratis techpacksjabloon: Excel, csv of afdrukken, zonder e-mailadres (in het Engels)
Wat de prijs beïnvloedt
- Stof: gerecycled polyester en performancebreistoffen kosten meer dan standaardjersey, en een hoger elastaangehalte kost nog meer
- Afwerkingen zoals vochtafvoer, anti-geur of uv-behandelingen, die elk als aparte bewerking worden aangebracht
- Naadtype, omdat flatlocknaden en verlijmde naden trager gaan en eigen machines nodig hebben
- Sublimatie of all-overprint, geprijsd op oppervlak en met uitlijning paneel voor paneel
- Onderdelen voor ondersteuning: pads, ingebouwde beha’s, elastieken en siliconen grippers
Wat er misgaat bij sportkleding en activewear, en hoe u dat voorkomt.
Elke categorie gaat op haar eigen manier mis. Dit zijn de problemen om bij dit product rekening mee te houden, en de controles die ze opvangen voordat uw goederen worden verscheept.
| Risico | Hoe u het voorkomt |
|---|---|
| Stof die haar herstel verliest, waardoor leggings bij de knie gaan uitzakken | Rek en herstel worden vóór de bulk in het laboratorium getest, en de pre-productiesample krijgt een draagtest. |
| Doorschijnendheid bij rekken | De dekking wordt in de samplefase op het lichaam en onder rek gecontroleerd, en het stofgewicht wordt aangepast als die niet voldoet. |
| Naden die schuren of openwijken | Naadtype en steekdichtheid worden voorgeschreven, en de naadsterkte wordt op afgewerkte kledingstukken getest. |
| Kleur die uitloopt door zweet of chloor | Tests op kleurechtheid bij transpiratie en, waar van toepassing, bij chloor worden uitgevoerd in een geaccrediteerd laboratorium. |
Productie van sportkleding en activewear in Bangladesh
De exportstatistieken van Bangladesh hebben geen regel voor activewear. US Customs and Border Protection heeft gebreide damesleggings van nylon, polyester en spandex ingedeeld onder 6104.63, broeken en shorts van brei- of haakwerk van synthetische vezels voor dames of meisjes, en een gebreide sportbeha onder 6212.10, bustehouders (beschikking N321291). In het boekjaar 2025-26 (juli 2025 tot en met juni 2026) registreerde het Export Promotion Bureau US$ 346,00 miljoen aan export onder 6104.63, ongeveer 31% van de US$ 1,12 miljard die voor de katoenen tegenhanger, 6104.62, werd geregistreerd. Gebreide trainingspakken, 6112.11 tot en met 6112.19, kwamen uit op US$ 26,65 miljoen.
De invoerstatistieken laten zien waar Bangladesh staat bij rekbare kledingstukken. In 2025 leverde het US$ 91,2 miljoen van de US$ 511,8 miljoen die het VK invoerde onder 6104.63, de onderverdeling waaronder leggings vallen, als tweede na China; US$ 288,6 miljoen van de US$ 2,24 miljard die de EU van buiten de Unie invoerde, als derde na China en Cambodja; en US$ 36,0 miljoen van US$ 1,95 miljard in de Verenigde Staten, minder dan 2%, waar Vietnam 34% leverde. Bij beha’s, 6212.10, waar sportbeha’s samen met alle andere worden geteld, was het tweede na China in het VK (28%) en de EU (15%) (UN Comtrade, 2025; de aandelen zijn onze eigen berekening). Onderverdeling 6104.63 omvat ook synthetische gebreide damesbroeken en -shorts die geen sportkleding zijn, en 6212.10 omvat elke soort beha, dus geen van beide cijfers meet alleen activewear.
De statistieken laten niet zien waar activewear wordt genaaid. De fabriekstelling Mapped in Bangladesh vond de meeste exportkledingfabrieken in vier districten, Dhaka, Gazipur, Narayanganj en Chattogram, maar deelt ze in als breigoed, geweven of truien, niet per product. Voor activewear zegt de machinelijst u meer dan het district: vraag naar flatlock- en coverstitchmachines, verlijmapparatuur als uw ontwerp verlijmde zomen heeft, en de recente testrapporten van de fabriek over dekking en rekherstel.
Bij de stof verschilt activewear van een katoenen T-shirt. Katoen is ongeveer 80% van het garen dat de fabrieken in Bangladesh spinnen (Bangladesh Textile Mills Association, via de USDA, december 2025), en een aanzienlijk deel van de vraag naar polyestervezel en -garen in het land wordt nog met invoer gedekt. Rekbare stof komt in grote hoeveelheden binnen: China alleen al rapporteerde voor 2025 een export naar Bangladesh van US$ 609 miljoen aan breistof met 5% of meer elastaan (post 6004) en US$ 567 miljoen aan andere synthetische breistof (6006.31 tot en met 6006.34) (UN Comtrade). Met ingevoerde stof omvat de tijd vóór het snijden de productie bij de buitenlandse stoffenleverancier en de reis over zee of door de lucht, en de tests op dekking, herstel en kleurechtheid kunnen pas beginnen als de bulkrollen zijn aangekomen.
Full package werkt als wij de stof voor u inkopen, lokaal of in het buitenland. CMT past bij een merk dat al een voorgeschreven of merkgebonden performancestof inkoopt en die naar de fabriek verscheept. Activewear heeft geen eigen minimum: onze orders beginnen bij 500 stuks per model en kleur, en het exacte minimum voor sportkleding en activewear wordt in uw offerte bevestigd.
Leggings, sportbeha’s en shorts hebben elk een eigen tariefpost
De invoerrechtentabel op deze pagina gaat over gebreide bovenstukken. De rest van een activewearcollectie wordt kledingstuk voor kledingstuk ingedeeld: leggings onder 6104.63 en sportbeha’s onder 6212.10, zoals de eerste paragraaf uitlegt, gebreide herenshorts van synthetische vezels onder 6103.43, en gebreide trainingspakken van synthetische vezels onder 6112.12. In de Verenigde Staten lopen de algemene tarieven op die posten van 16,9% tot 28,2%, en het tarief van 10% onder Section 301 op goederen uit Bangladesh komt daar bovenop.
Voor een koper in het VK, Canada, Australië of Nieuw-Zeeland verandert de tariefpost de papieren, niet het tarief: elke rij in de tabel komt binnen tegen 0% met bewijs van oorsprong onder de regeling van elke markt voor de minst ontwikkelde landen. Ook de EU laat elke rij vandaag toe tegen 0% met bewijs van oorsprong, onder Alles behalve wapens (Everything But Arms), dat de huidige regels voor Bangladesh aanhouden tot ongeveer november 2032. De laatste kolom is het derdelandenrecht van de EU uit TARIC, het tarief dat zou gelden als die preferentie zou eindigen zonder dat er iets voor in de plaats komt: 12% op elke post behalve beha’s, die 6,5% zouden betalen.
Het Amerikaanse tariefschema voegt één detail toe dat u vóór de order regelt. Onder 6104.63.20 geeft het kledingstukken met 5% of meer elastomeergaren naar gewicht een eigen statistisch achtervoegsel. Het tarief is hetzelfde, 28,2%, maar de tiencijferige code op de aangifte hangt af van het elastaanaandeel, dus zet de exacte vezelsamenstelling van elk model op de handelsfactuur. Elk Amerikaans tarief in de tabel is het algemene tarief op 2 november 2026, vóór het tarief van 10% onder Section 301 op goederen uit Bangladesh, dus een Amerikaanse koper telt de twee op.
| Kledingstuk | Post | Algemeen tarief VS (plus 10% Section 301) | EU-tarief als EBA eindigt (vandaag 0%) |
|---|---|---|---|
| Damesleggings, bikeshorts en hardloopshorts, synthetisch breisel | 6104.63 | 28,2% (6104.63.20) | 12% (6104 63 00) |
| Hardloop- en trainingsshorts voor heren, synthetisch breisel | 6103.43 | 28,2% (6103.43.15) | 12% (6103 43 00) |
| Sportbeha’s | 6212.10 | 16,9% (6212.10.50 en 6212.10.90) | 6,5% (6212 10 90) |
| Trainingspakken, synthetisch breisel | 6112.12 | 28,2% (6112.12.00) | 12% (6112 12 00) |
Stoftests voor activewear naast rek en vochtafvoer
Rek, herstel en vochthuishouding komen aan bod in de vragen op deze pagina. Een trainingskledingstuk wordt ook doorgezweet, schuurt tegen zichzelf, wordt in de zon gedragen en, bij sommige collecties, in een zwembad, en voor elk daarvan bestaat een eigen laboratoriummethode. Noem voor elk de methode en het vereiste niveau in het techpack voordat de bulkstof wordt besteld, en laat de tests op de bulkpartij uitvoeren, want uw klanten dragen de bulkrollen, niet de samplestof.
Een claim over uv-bescherming kent eigen regels. In Australië en Nieuw-Zeeland worden UPF-waarden getest en geëtiketteerd volgens AS/NZS 4399:2020, dat drie klassen kent: minimale bescherming bij UPF 15, goed bij UPF 30 en uitstekend bij UPF 50 en 50+. Het etiket moet waarschuwen dat de bescherming kan afnemen als het materiaal nat of uitgerekt is, wat telt bij leggings. In de EU behandelen de richtsnoeren bij Verordening (EU) 2016/425 betreffende persoonlijke beschermingsmiddelen (de PBM-verordening) kledingstukken die zijn ontworpen om specifieke beschermende eigenschappen tegen de uv-straling van de zon te hebben als persoonlijke beschermingsmiddelen, in categorie I, de laagste, dus een UPF-claim op een hardloopshirt brengt die verordening in het spel.
Wij maken activewear in onze eigen fabriek. Vertel ons welke van deze tests uw markt en uw claims vragen, laat ze in een geaccrediteerd laboratorium uitvoeren op de stof voor uw order, en vraag elk rapport op voordat het snijden begint. Bewaar elk rapport bij de claim die het onderbouwt.
| Eigenschap | Testmethode | Waarom het bij activewear telt |
|---|---|---|
| Kleurechtheid bij transpiratie | ISO 105-E04:2013 | Kleurstof die in zweet overgaat op de huid of op een lichte tailleband |
| Kleurechtheid bij gechloreerd water | ISO 105-E03:2010 | Trainingskleding die ook wordt gedragen bij zwemmen of aqualessen |
| Kleurechtheid bij licht | ISO 105-B02:2014 | Hardloop- en outdoorcollecties die in het zonlicht verbleken |
| Pilling | ISO 12945-2:2020 (gemodificeerde Martindale) | Binnenkant van de dijen en de oksels, waar de stof tegen zichzelf schuurt |
| Slijtvastheid | ISO 12947-2:2016 (Martindale, bezwijken van het proefstuk) | Zitvlak en knieën van leggings die op matten en banken worden gedragen |
| Barststerkte | ISO 13938-2:2019 (pneumatisch) | Breistof die hard over knie of zitvlak wordt gerekt |
| Uv-beschermingsfactor (UPF) | AS/NZS 4399:2020 | Elke UPF-claim in Australië of Nieuw-Zeeland |
Sportkleding en activewear: invoerrecht en belasting per markt
Het invoerrecht hangt af van waar het kledingstuk wordt verkocht, niet van waar het wordt gemaakt. Synthetische activewear-bovenstukken en leggings uit Bangladesh komen het VK, de EU, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland binnen tegen 0% onder de regeling van elke markt voor de minst ontwikkelde landen, met een belasting bij invoer die een geregistreerd bedrijf terugvordert. De Verenigde Staten geven Bangladesh geen preferentie, dus een Amerikaanse koper betaalt het normale tarief voor de tariefpost plus het tarief van 10% onder Section 301 op goederen uit Bangladesh dat vanaf 24 juli 2026 geldt. De tabel geeft de stand op 25 september 2026; elke marktpagina beschrijft de oorsprongsregels, de papieren en de etikettering volledig, met bronnen.
De EU houdt haar tarief van 0% aan tot drie jaar nadat Bangladesh de categorie van minst ontwikkelde landen verlaat, wat nu gepland staat voor 24 november 2029, dus tot ongeveer november 2032. De belasting bij invoer (btw of GST) wordt geheven over de invoerwaarde van de goederen plus het eventuele invoerrecht, en elke markt bepaalt of vracht en verzekering in die waarde meetellen, dus reken de landed cost daarmee uit. Onze eigen orders beginnen bij 500 stuks per model en kleur, en het exacte minimum voor activewear wordt in uw offerte bevestigd. Uw offerte vermeldt de leveringsconditie (FOB, CIF of DDP), en onze landed-costcalculator rekent die om naar een prijs geleverd in uw markt.
| Markt | Invoerrecht | Belasting bij invoer |
|---|---|---|
| Verenigd Koninkrijk | 0% onder het Developing Countries Trading Scheme, met bewijs van oorsprong | Invoer-btw 20%, nultarief voor de meeste kinderkleding |
| Europese Unie | 0% onder Alles behalve wapens (Everything But Arms) met een REX-attest, tot ongeveer november 2032 (drie jaar na het vertrek uit de LDC-groep); daarna 12% op 6109 90 20 en 6110 30 91 | Btw tegen het tarief van de lidstaat |
| Verenigde Staten | 32% (HTSUS 6109.90.10, bovenstukken van brei- of haakwerk van synthetische of kunstmatige vezels; 6110.30.30, pullovers van synthetische of kunstmatige vezels), plus 10% onder Section 301 vanaf 24 juli 2026; geen preferentie | Geen federale omzetbelasting bij invoer; er geldt een merchandise processing fee |
| Canada | 0% onder het Least Developed Country Tariff | 5% GST |
| Australië | 0% onder het Australian System of Tariff Preferences (regel van 50% lokale inhoud) | GST van 10% over de waarde van de belastbare invoer |
| Nieuw-Zeeland | 0% onder de preferentieregeling van Nieuw-Zeeland voor de minst ontwikkelde landen | GST bij invoer |
Normen voor sportkleding en activewear.
De normen waar kopers in deze categorie het vaakst naar vragen. Een certificaat hoort bij de fabriek of stoffenleverancier die het heeft; daarom sturen wij u de certificaten en testrapporten van de fabriek en de stof die voor uw order worden gebruikt. In de laatste kolom staat hoe u elk ervan zelf controleert.
| Norm | Wat het aantoont | Soort | Zo controleert u het |
|---|---|---|---|
| GRS — Global Recycled Standard | Controleert het gerecyclede aandeel (minimaal 20% voor certificering, 50% voor een label op het product) en voegt sociale, milieu- en chemische eisen toe voor elke verwerkingslocatie. | Vrijwillige norm | Zoek in de database van gecertificeerde locaties van Textile Exchange. |
| OEKO-TEX® STANDARD 100 | Elk onderdeel van een product (stof, garen, etiketten, knopen, prints) wordt getest op schadelijke stoffen. | Vrijwillige norm | Voer het certificaatnummer van het etiket in bij Label Check op oeko-tex.com. |
| bluesign® | Beheerst chemische grondstoffen voordat ze de productie bereiken en beoordeelt het gebruik van hulpbronnen, de veiligheid van werknemers, en emissies naar water en lucht. | Vrijwillige norm | Controleer de lijst van systeempartners (system partners) op bluesign.com. |
| amfori BSCI | Toetst de arbeidsomstandigheden aan de gedragscode van amfori: eerlijk loon, werktijden, vrijheid van vereniging, geen kinderarbeid of schuldarbeid, gezondheid en veiligheid, en de managementsystemen daarachter. | Vrijwillige norm | Vraag om het amfori-audit-ID. Leden van amfori kunnen het volledige rapport openen op het amfori Sustainability Platform. |
| WRAP | Certificeert een vestiging tegen 12 principes voor wettige, humane en ethische productie, waaronder naleving van de wet, dwang- en kinderarbeid, intimidatie, loon en secundaire arbeidsvoorwaarden, werktijden, gezondheid en veiligheid, milieu, naleving van douaneregels en beveiliging. | Vrijwillige norm | Zoek de naam van de vestiging op in de lijst van gecertificeerde vestigingen op wrapcompliance.org. |
Kwaliteitscontroles bij elke order.
De bulkstof wordt vóór het snijden getest tegen de goedgekeurde stofstaal, de kwaliteit wordt op de productielijn gecontroleerd, en op de afgewerkte goederen wordt een AQL-eindinspectie uitgevoerd. U krijgt het rapport voordat u de verscheping goedkeurt. Wij zijn fabrikant en inkoopkantoor (buying house) voor kleding in Bangladesh: tricotkleding maken wij in onze eigen fabriek, al het andere maakt een geauditeerde partnerfabriek, en wij blijven verantwoordelijk voor uw order van de eerste sample tot de verscheping.
Vóór de bulkproductie, en als de goederen een inspectie niet doorstaan
- Vóór de bulkproductie: u keurt een pre-productiesample goed, gemaakt van bulkstof met bulkfournituren op de productielijn. Die sample wordt verzegeld, en elke inspectie daarna wordt eraan getoetst.
- Schriftelijk vóór het snijden: er wordt niets gesneden op een mondeling akkoord. De orderbevestiging die u aftekent, legt de prijs vast, de leverdatum die de fabriek heeft bevestigd, de naam en het adres van de fabriek, de maattoleranties, en wat er gebeurt als een datum aan een van beide kanten verschuift.
- Als de goederen de eindinspectie niet doorstaan: er wordt niets verscheept voordat u het rapport hebt gezien en een besluit hebt genomen. De fabriek herstelt de stukken met gebreken en de partij wordt opnieuw geïnspecteerd; of de partij wordt gesorteerd, zodat de goede stukken worden verscheept en de rest wordt hersteld of vervangen; of, als de fout fundamenteel is, worden de goederen opnieuw gemaakt. Wie betaalt, hangt af van uw voorwaarden met ons en wordt vóór de productie afgesproken.
- Een tweede controle: uw eigen inspecteur, of een onafhankelijk bureau zoals QIMA, SGS, Intertek of Bureau Veritas, is in elke fase welkom, en u kunt ook zelf komen.
Sportkleding en activewear: veelgestelde vragen.
In welke landen is sportkleding uit Bangladesh vrij van invoerrecht?
Het VK, de EU, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland laten activewear die in Bangladesh is gemaakt toe tegen 0% invoerrecht onder hun regelingen voor de minst ontwikkelde landen, met het gebruikelijke bewijs van oorsprong. De meeste performancestof wordt in Bangladesh ingevoerd, dus vraag ons de oorsprongspositie voor uw stof te bevestigen: aan de regels van de EU en het VK voor gebreide kledingstukken wordt voldaan als de stof in Bangladesh wordt gesneden en genaaid, maar de Australische toets van 50% lokale inhoud kijkt naar de kosten. De Verenigde Staten geven geen preferentie en belasten breigoed van synthetische of kunstmatige vezels zwaar: 32% onder HTSUS 6109.90.10 voor bovenstukken en 6110.30.30 voor pullovers, plus het tarief van 10% onder Section 301 vanaf 24 juli 2026. Bangladesh verlaat volgens de planning op 24 november 2029 de groep van minst ontwikkelde landen, nadat de Algemene Vergadering van de VN de voorbereidingsperiode op 29 oktober 2026 met drie jaar verlengde, en de EU houdt Alles behalve wapens daarna nog drie jaar aan, tot ongeveer november 2032.
Hoe zorgt u ervoor dat leggings niet doorschijnend zijn?
Dekking hangt af van stofgewicht, breistructuur, garen en kleur, dus controleren wij die in meerdere fasen. Wij beginnen met stoffen die bekendstaan om een goede dekking, doorgaans dichte interlockbreisels van polyester-elastaan of nylon-elastaan, en bevestigen gewicht en constructie met de stoffenleverancier. Lichte kleuren vragen extra aandacht, omdat die meer laten zien. In de fase van de pasvormsample worden leggings op een model of een paspop in een squathouding onder fel licht uitgerekt, wat dunne plekken zichtbaar maakt die niet opvallen als de stof ontspannen is. Ook rek en herstel worden getest, omdat stof die te ver rekt na verloop van tijd doorschijnend wordt en gaat uitzakken. Zodra een stof voldoet, leggen wij het goedgekeurde gewicht en de samenstelling vast voor de bulkproductie en controleren wij binnenkomende rollen daartegen. Wil uw merk gedocumenteerde resultaten, dan kunnen dekking en rekherstel ook in een geaccrediteerd laboratorium worden getest.
Is gerecycled polyester net zo goed als nieuw polyester voor sportkleding?
Voor de meeste activewear presteert gerecycled polyester vrijwel hetzelfde als nieuw (virgin) polyester. Het wordt meestal gemaakt van gebruikte plastic flessen of textielafval, dat wordt gesmolten en tot nieuw garen gesponnen, en het kan tot dezelfde vochtafvoerende, sneldrogende stoffen worden gebreid. De verschillen zitten vooral in de gelijkmatigheid: gerecycled garen kan per partij licht verschillen, wat het verven beïnvloedt, dus de goedkeuring van de kleurnuance en de beheersing van partijen tellen. Laat pilling, rekherstel en kleurechtheid op de gekozen stof testen in een geaccrediteerd laboratorium voordat die voor de bulk wordt goedgekeurd, precies zoals bij nieuw polyester. Wilt u het woord gerecycled op uw etiket gebruiken, dan moet het materiaal gecertificeerd zijn volgens de Global Recycled Standard of de Recycled Claim Standard, met een transactiecertificaat voor uw zending. Wij ondersteunen die claim op uw product alleen als de documenten in orde zijn.
Kunt u sportbeha’s en bijpassende gymsets maken?
Ja: sportbeha’s, leggings, bikeshorts, trainingsshirts en yoga- of studiosets worden allemaal via ons gemaakt, in breistoffen van polyester-elastaan of nylon-elastaan. Een sportbeha is het meest technische stuk van de collectie. Het techpack hoort de constructie van de ondersteuning te vermelden, of het een ingebouwde beha (bra shelf), cups of padzakjes zijn, de elastieken, het elastaanpercentage, en de rek en het herstel die u in beide richtingen nodig hebt; nylon-elastaan is de gebruikelijke keuze waar compressie telt. De Amerikaanse douane heeft een gebreide sportbeha ingedeeld onder 6212.10, bustehouders, niet bij gebreide bovenstukken, dus geef uw douane-expediteur de juiste post. Laat bij een bijpassende set de beha en de legging uit dezelfde stofpartij snijden en tegen één kleurstandaard goedkeuren, want twee verfpartijen van dezelfde kleur kunnen naast elkaar zichtbaar verschillen. Laat de stof vóór de bulk testen op dekking onder rek, rekherstel en kleurechtheid bij transpiratie, en geef de pre-productiesample een draagtest voordat u die goedkeurt.
Wat is het minimum voor leggings en trainingsshirts, en wat bepaalt de prijs?
Onze eigen orders beginnen bij 500 stuks per model en kleur, en het exacte minimum voor sportkleding en activewear wordt in uw offerte bevestigd. Wij publiceren geen prijzen: een basisstuk is een standaardbreisel van polyester-elastaan in een voorraadkleur zonder performance-afwerkingen of sublimatie, en een hoger elastaangehalte, gerecycled polyester, vochtafvoerende of anti-geurafwerkingen, flatlocknaden en verlijmde naden, all-overprint en onderdelen voor ondersteuning zoals pads, ingebouwde beha’s en siliconen grippers komen er elk bij en worden als aparte regels geoffreerd. Full package werkt als wij de stof inkopen, lokaal of in het buitenland; CMT past bij een merk dat al een voorgeschreven performancestof inkoopt en die naar de fabriek verscheept. Ingevoerde stof voegt vóór het snijden de productie bij de buitenlandse stoffenleverancier en de reis toe. Stuur de stofrichting, de modellen en de aantallen, en wij bevestigen binnen één werkdag de route, het minimum en de prijs.
Wat kost het om sportkleding of een trainingspak te laten maken in Bangladesh?
Wij publiceren geen prijzen: uw prijs hangt af van stof, gewicht, decoratie, aantal en leveringsconditie, en wij reageren binnen één werkdag nadat wij uw modellen hebben ontvangen met vragen of een eerste calculatie. Onze eigen orders beginnen bij 500 stuks per model en kleur, en het exacte minimum voor activewear wordt in uw offerte bevestigd. Prijzen gelden per stuk en per model, dus een trainingspak dat bestaat uit een trainingsjack en een bijpassende trainingsbroek wordt geprijsd als twee modellen, elk met een eigen stof, fournituren en confectie. Wat de prijs van sportkleding boven die van een eenvoudig model van polyester-elastaan brengt, is bij elk model hetzelfde: een hoger elastaangehalte, gerecycled polyester, vochtafvoerende of anti-geurafwerkingen, flatlocknaden en verlijmde naden, all-overprint en onderdelen voor ondersteuning zoals pads, ingebouwde beha’s en siliconen grippers, elk als aparte regel geoffreerd. Wij hebben geen gepubliceerde kostenverdeling voor activewear: de studie uit 2023 naar calculatiebladen uit Bangladesh die wij aanhalen voor T-shirts, polo’s en geweven overhemden, behandelde die niet. Stuur de modellen, de stofrichting en de aantallen, en vraag elke offerte op dezelfde leveringsconditie aan, FOB, CIF of DDP, zodat u appels met appels vergelijkt.
Wat is het verschil tussen flatlock- en coverstitchnaden bij activewear?
Een flatlocknaad bij activewear verbindt twee panelen rand tegen rand, zodat de verbinding plat tegen de huid ligt, terwijl een coverstitchnaad de ene laag over de andere legt of een zoom omslaat, met een lichte rand aan de binnenkant. Garenfabrikant Coats noemt de drie steeksoorten die het meest worden gebruikt voor vlakke, rekbare naden: type 607, de flatseam met vier naalden, en de typen 602 en 605, coverseams met twee en drie naalden. De flatseam is de gebruikelijke keuze voor leggings en baselayers, waar een rand zou schuren, maar die verbruikt veel garen: Coats rekent meer dan 30 cm garen voor elke centimeter naad. Alle drie laten aan de onderkant lussen van het naaldgaren achter, die ruw kunnen aanvoelen, dus schrijf in het techpack een zacht garen voor. Flatlock vraagt eigen machines en naait trager, dus het wordt als aparte regel geoffreerd. Gebruik het op naden die op de huid liggen, en coverstitch voor zomen.
Zijn anti-geurafwerkingen op activewear in de EU gereguleerd?
Ja: activewear met een anti-geur- of antibacteriële afwerking die werkt door bacteriën te bestrijden, is een behandeld voorwerp onder de Europese biocidenverordening, Verordening (EU) nr. 528/2012, en artikel 58 stelt voorwaarden voordat het mag worden verkocht. Elke werkzame stof in de afwerking moet op de EU-lijst van goedgekeurde werkzame stoffen staan voor de betreffende productsoort en het betreffende gebruik, of in bijlage I; artikel 94 staat ook stoffen toe die voor die productsoort nog in het EU-beoordelingsprogramma worden onderzocht. Claimt u een biocide eigenschap, zoals “antibacterieel”, dan moet het etiket vermelden dat het voorwerp biociden bevat, de eigenschap noemen waar die is onderbouwd, elke werkzame stof noemen, nanomaterialen aangeven met “nano” tussen haakjes, en eventuele gebruiksaanwijzingen bevatten. Een consument die erom vraagt, heeft recht op informatie over de behandeling, binnen 45 dagen en kosteloos. Vraag de stoffenleverancier vóór de sampling naar de werkzame stof van de afwerking, en laat uw complianceadviseur de claim bevestigen.
Hoe onderbouw ik een claim over vochtafvoer of sneldrogen op activewear?
Een claim over vochtafvoer (moisture-wicking) of sneldrogen (quick-dry) op activewear onderbouwt u met een laboratoriumrapport op de bulkstof volgens een genoemde testmethode, niet met de omschrijving van een stoffenleverancier. Drie AATCC-methoden dekken de eigenschap. TM195 meet en classificeert de vochthuishouding (liquid moisture management) van gebreide, geweven en niet-geweven stoffen. TM197 meet de verticale opzuigsnelheid: hoe snel een hangende strook stof vloeistof langs zich voert. TM201 meet de droogsnelheid, met een vaste hoeveelheid water op stof die in contact is met een plaat die tot 37 °C is verwarmd. Vraag om resultaten vóór en na een opgegeven aantal wasbeurten, omdat vochtafvoer meestal een afwerking is die als aparte bewerking wordt aangebracht. Test de bulkpartij, niet de lab dip: bij ingevoerde performancestof kunnen de tests pas beginnen als de bulkrollen zijn aangekomen. Zet de methode, het aantal wasbeurten en het vereiste niveau in het techpack, en bewaar het rapport bij de claim.
Hoe worden rek en herstel van leggingstof vóór de bulk getest?
Rek en herstel van leggingstof worden gemeten met ASTM D2594, de testmethode voor de rekeigenschappen van breistoffen met een lage spankracht (low power). Die geeft twee resultaten: de rek van de stof, gemeten onder een bekende belasting, en de blijvende verlenging (growth), gemeten nadat een bekende rek is aangebracht en weggenomen. De blijvende verlenging is het getal achter leggings die bij de knie uitzakken, dus spreek er in beide richtingen een grens voor af en zet die in het techpack naast het elastaanpercentage. ASTM zelf maakt twee kanttekeningen. De methode past bij stoffen met veel rek en een goed herstel bij lage spanning; stoffen die bedoeld zijn voor ondersteuning, kunnen beter worden getest met D4964 of D6614. En ASTM raadt D2594 niet aan om commerciële zendingen te accepteren, omdat de precisie tussen laboratoria slecht is, dus test de goedgekeurde sample en de bulkpartij in hetzelfde laboratorium. Een draagtest op de pre-productiesample bevestigt daarna wat de getallen zeggen.
Kan activewear een UPF-waarde voor uv-bescherming dragen?
Ja, als de stof wordt getest en het etiket de regels van de markt volgt. In Australië en Nieuw-Zeeland is de norm AS/NZS 4399:2020, met drie klassen: UPF 15 is minimale bescherming, UPF 30 goed en UPF 50 of 50+ uitstekend. Het etiket moet vermelden dat de waarde alleen geldt voor de bedekte huid en dat de bescherming kan afnemen als het materiaal nat of uitgerekt is, een reëel punt bij leggings, die uitgerekt worden gedragen. ARPANSA, het stralingsagentschap van de Australische overheid, test kleding volgens de norm in een NATA-geaccrediteerd laboratorium, en voor het gebruik van zijn merkteken voor zonbescherming vraagt het testrapporten voor elke soort en kleur materiaal die u etiketteert, niet ouder dan 12 maanden. Test dus elke kleurstelling van de bulkstof, niet één lab dip. In de EU delen de richtsnoeren bij de PBM-verordening kledingstukken die zijn ontworpen om specifieke uv-beschermende eigenschappen tegen de zon te hebben, in als persoonlijke beschermingsmiddelen, dus vraag complianceadvies voordat er een UPF-claim op een EU-etiket komt.
Zet ik spandex, elastaan of een merknaam op het etiket van activewear?
Dat hangt af van de markt, en een vezelmerk vervangt nooit de generieke naam. In de EU, en in het VK, dat dezelfde verordening heeft behouden, mogen alleen de vezelbenamingen uit bijlage I bij Verordening (EU) nr. 1007/2011 de samenstelling beschrijven: de rekvezel is “elastaan” (in het Engels “elastane”) en nylon is “polyamide of nylon”. Een merknaam mag direct vóór of na de vezelbenaming staan, nooit in plaats daarvan. In de Verenigde Staten is de generieke naam in de textielregels van de FTC “spandex”, en de regels aanvaarden ook de namen uit ISO 2076, dus “elastane” is daar ook toegestaan. De Amerikaanse regels groeperen een vezel onder 5% van het totale gewicht normaal als “other fiber”, maar een vezel met een duidelijk aangetoonde functionele betekenis mag worden genoemd, en het eigen voorbeeld van de FTC is 96% acetaat, 4% spandex. Een shirt met 4% elastaan is precies dat geval, dus het kan het elastaan noemen. Geef ons de etikettekst per markt, en die gaat ter goedkeuring op het artwork van het wasetiket.
Verder lezen
Plant u een order sportkleding of activewear?
CMB Sourcing Ltd. is fabrikant van tricotkleding en inkoopkantoor (buying house) in Narayanganj, Dhaka. Stuur een techpack, een schets of een foto van een kledingstuk dat u bevalt; wij reageren binnen één werkdag met vragen of een eerste calculatie.